EL COS: IMATGE I PERCEPCIÓ
UNITAT DIDÀCTICA D'EDUCACIÓ FÍSICA PER A CICLE MITJÀ DE PRIMÀRIA
JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT
Aquesta UD pretén treballar el coneixement del cos, per tal que l'alumne  conegui els principals ossos, els principals músculs i les principals articulacions que formen els cos humà i els moviments  que es poden realitzar amb cada articulació.
També es pretén treballar la lateralitat amb la intenció que l'alumne identifiqui la dreta i l'esquerra en relació als companys/es, en relació als objectes i a l'espai. Al mateix temps perfeccionar el costat dominant i aconseguir una major eficàcia del costat no dominant.
Per últim i per complimentar aquesta unitat, es treballarà una part d'expressió corporal (acrosport i dansa) i una altra sobre salut corporal i alimentació.

Destacar que podrem fer un treball interdisciplinar amb l'àrea de Coneixement de Medi Natural, ja que es treballarà l'aparell locomotor.
El 75% de l'educació física a primària és pràctica i el 25% és teòrica. Molts dels objectius i continguts a assolir es faran amb la part pràctica en les sessions d'Educació Física.

TEMA 1: CONEC EL MEU COS
OBJECTIUS DIDÀCTICS:
  • Conèixer els pricipals ossos, músculs i articulacions del cos humà
  • Experimentar les possibilitats de moviment de cada articulació
  • Realitzar moviments segmentaris independens del tot corporal
  • Representar el cos humà amb totes les seves parts
  • Respectar el propi cos i el dels altres
CONTINGUTS
  • Coneixement dels principals ossos, músculs i articulacions del cos humà
  • Experimentació de les possibilitats de moviment de cada articulació
  • Realització de moviments segmentaris independents del tot corporal
  • Representació del cos humà amb totes les seves parts
  • Respecte pel propi cos i el dels altres.
ACTIVITATS D'APRENENTATGE
  • Activitats (exercicis, jocs, ...) corresponents a la part pràctica de les sessions
  • Activitats en Moodle:
  1. Quadern Virtual: Comprova els teus coneixements
  2. Jclic: Ossos i músculs
  3.  Volem saber més del cos humà (ampliació)

RECURSOS
Recurs
L'avaluació inicial es durà a terme en la primera sessió de la unitat. El mestre/a realitzarà activitats de repàs del curs anterior per conèixer el nivell inicial dels alumnes.
Durant el desenvolupament de la unitat es realitzarà la avaluació formativa. El mestre/a proposarà diferents activitats per treballar l'esquema corporal.
Finalment es durà a terme en la última sessió de la unitat una avaluació final per comprovar si els alumnes representen el cos humà amb totes les seves parts.

TEMA 2: LATERALITAT: DRETA/ESQUERRA
OBJECTIUS DIDÀCTICS:
  • Identificar la dreta i l'esquerra en relació als companys i als objectes
  • Orientar-se a la dreta i a l'esquerra en ralació a l'espai
  • Realitzar tasques per afavorir el desenvolupament dels segments dominants i no dominants.
CONTINGUTS:
  • Identificació de la dreta i l'esquerra en relació als companys i als objectes
  • Orientació a la dreta i l'esquerra en relació a l'espai
  • Realització de tasques per afavorir el desenvolupament dels segments dominants i no dominants.

  • ACTIVITATS  D'APRENENTATGE I RECURSOS
  •  
  • Activitats (exercicis, jocs, ...) corresponents a la part pràctica de les sessions
Fitxes Conceptuals sobre alimentació

  • ACTIVITATS D'AVALUACIÓ
  • Inicialment es realitzarà tests de lateralitat (ell, mà i peu) per conèixer el costat dominant dels alumnes. Posteriorment es realitzaran diferents activitats per treballar la lateralitat i fer les correccions oportunes. Finalment s'avaluarà si els alumnes localitzen la dreta i l'esquerra en els companys i si són capaços d'orientar-se a la dreta i a l'esquerra d'un determinat espai.
  • TEMA 3: M'ESPRESSO I COMUNICO AMB EL COS
  • OBJECTIUS DIDÀCTICS:
  • Controlar l'equilibri en la realització de figures humanes
  • Realitzar equilibris en posicions elevades i disminuint la base de sustentació
  • Preparar i realitzar una dansa
  • Sincronitzar música i moviment
  • Mostrar interès per comunicar amb el propi cos

    • TEMA 4: SALUT: ALIMENTACIÓ I POSTURES ADEQUADES
          • OBJECTIUS DIDÀCTICS
  • Diferenciar entre alimentació saludable i la no saludable
Adoptar postures correctes en la vida quotidiana i en l'activitat física
    • TEMPORALITZACIÓ
      És una unitat didàctica molt extensa la qual es treballarà durant el primer trimestre. En principi s'intentarà treballar a tema per mes, però aquesta temporalització por variar depenent de les inquietuds i necessitats dels alumnes.
      • COMPETÈNCIES PRÒPIES DE L'ÀREA
        Desenvolupament personal
        Pràctica d'hàbits saludables
        Competència comunicativa
        Competència social
        • APORTACIONS A LES COMPETÈNCIES BÀSIQUES
          Coneixement i interacció amb el món
            • Competència social i ciutadana
              Competència cultural i artística
              Competència comunicativa 
              Tractament de la informació i competència digital
              Autonimia i iniciativa personal
Zuletzt geändert: Donnerstag, 29. Dezember 2011, 22:57